top of page

Gaye Görür

Gaye Görür

Hizmet Alanları:

Diyetisyen

Online:

Sadece Online

Bildiği Diller:

-

BESLENME ve DİYETETİK

TEKİRDAĞ NAMIK KEMAL ÜNİVERSİTESİ

UZUNKÖPRÜ

EDİRNE

250

Sağlıklı beslenmeye genellikle sadece kalorisi azaltılmış ve sosyalliğimizden kısıtlandığımız bir diyet yaklaşımı olarak bakıyoruz. Çünkü toplum tarafından ideal beden ölçüsü ve şekli ile ilgili ciddi bir baskı altındayız. Oysa sağlıklı beslenme, sadece belirli bir hastalık gurubu ya da kilo problemi yaşayan kişiler için değildir. Sağlığı korumak için de sağlıklı beslenmeyi benimsemek gerekir.
Sağlıklı beslenme popüler olan belirli yiyecekleri tüketmek ve kültürümüzde var olan yemeklerden kaçınmak da değildir. Beslenme özgürlüğünü kazanabilmek için besinlerle kurulan sağlıksız ilişki çözülmelidir. Özellikle neden ve nasıl yediğimizi fark ettiğimizde aşırı yeme ve sürekli yeme davranışlarını çözebiliriz.
Bizim kilo almamıza ya da hastalıklara yakalanmamıza neden olan belirli besin grupları değil genel beslenme davranışlarımızdır. Besinleri sağlıklı, sağlıksız, az kalorili ya da çok kalorili olarak etiketlemek tıkınmak gibi bozulmuş yeme davranışına neden olabilmektedir.
Yapılması gereken var olan beslenme biçimi üzerinden iyileştirmeler yapmak, yeme davranışının psikolojik temeline odaklanmak ve hızlı ağırlık kaybı gibi hedeflerden uzak durmaktadır.

bottom of page