top of page

Çocuğum Okulda Başarılı Olsun Diyorsanız…

Anne babalar için çocuklarının okul başarısı oldukça önemlidir. Bu sebeple onların sınav sonuçlarını özenle takip ederler. Sınavlardan başarılı sonuçlar almalarını ister ve bunu önemserler. Derslerini yüksek not ortalamaları ve iyi dereceler ile tamamlamalarını beklerler.


Ebeveynlerin bu beklentilerinin altında genellikle çocuklarının geleceklerine dair duydukları kaygı yatar. Bununla beraber pek çok anne baba, çocuklarının okul başarısı oranında kariyer başarısı elde edeceklerini düşünürler. Başarılı bir eğitim hayatının, iyi bir kariyer yaratmayı destekleyeceğini düşünürler.


okul başarısı

Çocuğun başarılı bir okul yaşamı geçirmesi elbette çok önemlidir. Çocuğun geleceğe umutla bakmasını sağlar. Ayrıca zorlukların altından çabasının getirdiği başarıyla kalktığını deneyimlemesi özgüvenini perçinleyecektir.


Çocuğun okul başarısı derslerine gösterdiği özen oranında artacaktır. Odaklanma ve odağını yönlendirme becerisinin kuvvetli olması çocuğun başarısını artıran bir etkendir.


Düzenli ve sistemli bir çalışma rutininin yanında çevresel koşullar da çocuğun başarısını etkiler. Örneğin ilişkilerin saygı ve sevgi temelli yürüdüğü aile ortamı çocuğun dikkatini ilgili derse vermesini kolaylaştıracaktır.


Ayrıca ebeveynlerin, çocuğun başarısız olduğu anları iyi yönetmeleri gerekir. Çocuğa, karşılaşılan başarısızlığın kişinin az gelişmiş yanlarını keşfetmesinin bir aracı olduğu fikrini aşılamak bu anlamda önemlidir. Böylelikle çocuk, olumsuz sonuçlar için kendini suçlamak yerine eksik yanlarını geliştirmek için içsel bir motivasyon elde edecektir.


Bazı ebeveynler rekabetin çocuğu şevklendireceğini düşünür. Bu anlamda onu sıklıkla daha başarılı arkadaşları ya da diğer kardeşleri ile kıyaslar. Ancak kıyaslanmak çocuğun gelişimine ve başarıya bakışına zarar verir. Ebeveynler çocuğu illa ki kıyaslamak istiyorsa yalnızca çocuğun kendisi ile kıyaslamalıdır. Bu esnada da çocuk, başarısızlığı nedeniyle daha başarılı olduğu geçmiş durumuyla suçlanmamalıdır.


Son olarak; anne babalar, başarının çocuğun kişisel bir gelişim öyküsü olduğunu ve yalnızca çocuğun iyiliğine hizmet ettiği sürece geçerli olduğunu daima hatırlamalıdırlar.Comments


bottom of page