top of page

Özgüvenli Çocuk Yetiştirmenin Üç Altın Kuralı

Yaşam, her yaş ve yaşantı için farklı mücadele gerektiren uzun bir yolculuktur. Her yaşın kendine has problemleri vardır. Örneğin yeni bir duruma ya da ortama alışmak her yaş için geçerli olabilecek bir gerginlik nedeni sayılabilir. Örneğin yetişkin bir kişi ilk iş günü için bir tür gerginlik hissedebilirken okula yeni başlayacak olan bir çocuk da yeni bir düzenin içerisine girmenin korkusunu yaşayabilir. Kişilerin karşılaştıkları sorunlarla baş etmek için çeşitli yöntemleri vardır. Ancak yöntem ne olursa olsun bizleri problemler karşısında aksiyon almaya iten güç kendimize olan inancımızdır. Özgüvenli biri olmak son derece önemlidir. Kişiyi hayat karşısında daha başarılı ve huzurlu hissettirir. Özgüven, kaynağını çocukluk yaşantısından alır. Kendine güvenen çocuklar yetiştirmek isteyen ebeveynlerin özen göstermesi gereken bazı davranış biçimleri vardır.

Özgüvenli Çocuk

1. Özgüvenli bir çocuk yetiştirmek isteyen anne babalar ilk olarak kendi içlerindeki çocuğa bakmalıdır. Kendilerinin ne kadar özgüvenli davranışlar sergilediklerini değerlendirmelidir. Zira çocuklar ebeveynlerini muazzam bir şekilde aynalarlar. Anne babalarının sorunlar karşısında aldıkları pozisyon çocuklarının da yetişkin yaşamlarında muhtemelen alacağı ilk pozisyon olacaktır.

2. Bir çocuk için anne babasının sevgisi ve desteği çok önemlidir. Çocuk hissettiği bu sevgi ile içerisinde hayata karşı bir güç hisseder. Daha çok merak eder hale gelir. Yenilikler karşısında daha az tutucu davranır ve dolayısıyla yeni durumlardan gittikçe daha az korkar. Ancak unutulmamalıdır ki anne babaların sevgisi şartsız olmalıdır. Çocuk hata yapabilme özgürlüğüne sahip olmalıdır. Yanlış bir tutumda ya da davranışta bulunduğu için yargılanmamalıdır.

3. Özgüvenli bir çocuk yetiştirmek için en önemli son kuralımız ise çocuğun yaşam alanında sınırların önemseniyor olmasıdır. Ebeveynlerin ve çocuğun kendine has sınırları olmalıdır. Sınırlar belirlenirken gerçekçi davranılmalıdır. Ailenin bir takımın parçaları olduğu unutulmamalıdır. Yani sınırlar ailenin tüm üyelerinin ortak menfaatini korumalıdır.Comments


bottom of page