top of page

Çocuklar Neden Enstrümanlarını Çalışmak İstemez?


Enstrüman çalmaya başlamak bir çocuk için heyecan verici bir adım olarak başlayabilir fakat zamanla ilgisinin azaldığına şahit olabilirsiniz. Bu yazımızda eğitmenlik yaptığım süreç içerisinde gözlemlerimi ve müzik psikolojisinin bir çocuk üzerinde yarattığı etkiyi paylaşacağım.

Muhtemel olarak bir çocuğun enstrümanını çalışmak istememesinin bazı nedenleri;


Öğrencinin İstediği Dışındaki Sosyal Faaliyetler

Elbette ki çocuğunuzun birçok faaliyette yer almasını isteyebilirsiniz fakat unutmamalısınız ki bu süreç bir çocuk için nasıl ilerleyecektir ve neler hissedecektir. Faaliyetler içerisinde kendini sıkışmış hissedebilir ve enstrüman çalışması istendiğinde kendine zaman ayırmak için çalışmak istemeyebilir. Bu sosyal aktivitelerine de yansımaya başlar. Enstrümanını severek çalmaya başlayan çocuğunuzun sıkıldığını, çalışmamak için “bahaneler” ürettiğini düşünebilirsiniz fakat ürettiği olarak gördüğünüz bahaneler, öğrencinin katıldığı birçok faaliyetleriyle birlikte enstrümanına zaman ayıramadığı ve yorulduğu anlamına gelme olasılığı taşıyabilir.


“Çocuğa verilebilecek en güzel şey zamandır”

Vladimir Aleksandroviç Fock (Fizikçi)Öğretmen-Öğrenci İlişkisi

Alanın en iyisi olan öğretmenlerden biriyle çalışmaya başladığınızı düşünelim. Tavsiye ettiği kitapları , enstrümanı satın alırsınız fakat çocuğunuzun yine de derslerine katılım yapmak istemediğini ve her ders günü için bahaneler uydurmaya başladığını fark edersiniz. İşte birçok ailenin bu noktada yaptığı hatalardan biri çocuklarının tembel olduğuna kanaat getirmektir. Böyle bir davranış sergilemek doğru değildir. Maalesef alanının en iyisi olarak eğitimlerini tamamlamış bir öğretmen belki de çocuklarla iletişim kurmak konusunda iyi değildir. Bu durumda gözlemlemek en önemli davranışlardan biridir. Özellikle çocuğunuzla bu durumu sohbet ederek konuşabilirsiniz.


“Sıradan öğretmen anlatır. İyi öğretmen açıklar. Yetenekli öğretmen yapar ve gösterir. Büyük öğretmen esin kaynağı olur.”

William Arthur Ward (Yazar)


Onay Almak – Takdir Etmek

Enstrüman çalmaya yeni başlayan çocuklarınız hevesle derslerini çalışırken sizin onu dinlemenizi isteyebilir. Lütfen onu reddetmeyin. Çocukluk dönemi içerisinde size çaldığı her eserin sonunda çocuğunuzu takdir etmeniz enstrümanını çalışmaya teşvik edecektir. Eğer tam tersi bir davranış sergilerseniz enstrüman da çaldığı eserlerin iyi olmadığını düşünerek çalışmak istemeyebilir.


“Çocuğun yanında olmalıyız, çocuğun yanında olmak çocuğa sevgi vermek demektir. Sahip çıkma sevgi değil, duygusal sevgi de değil, yalnızca çocuğa onu sevdiğinizi ve onayladığınızı hissettirecek biçimde davranmak.”

Alexander Sutherland Neill (Yazar)


Sadece muhtemel ihtimallerden birkaçını sizlere aktardım. Unutmamalıyız ki bu tür durumlarda bir çocuk için belki de en önemli davranış ailesinin onunla iletişim kurabilmesi olacaktır.Comments


bottom of page