top of page

Çocuğum beni ısırıyor, bana vuruyor, ne yapmalıyım?

Güncelleme tarihi: 6 Kas 2022

0-3 yaş aralığındaki bazı çocuklarda saldırgan olarak adlandırabileceğimiz; vurma, itme, ısırma, saç çekme davranışları gözlenebilir. Çocukta bu davranışları ortaya çıkaracak pek çok etken sıralanabilir. İsteklerinin yerine getirilmemesi neticesinde gözlenen saldırganlık en sık görülen nedendir. Ek olarak çocuğun duygu ve düşüncelerini ifade etmede yaşadığı zorluk neticesinde de böyle bir tutum gözlenebilir. Çocuklar bu türden davranışları mizaçlarının gereği olarak sergileyebileceleri gibi model alma yoluyla da öğrenebilirler.

çocuğum bana vuruyor

Bu yaş grubundaki çocuklar saldırgan tutumlarının yetişkinler dünyasındaki duygusal ve fiziksel anlamını bilmezler. Gerçekten zarar vermek için vurmaz ya da ısırmazlar. Ancak bu olumsuz davranışın kalıcı olmaması için anne babaların çocuğa yönelik geri dönütleri çok önemlidir. Anne babalar 0-3 yaş aralığındaki çocuklarının bu türden davranışlarıyla karşılaştığında durumu geçiştirmekten ve normalleştirmekten kaçınmalıdır. “Nasıl vuruyormuş benim çocuğum?, Acımadı ki.” gibi sözler onun bu davranışını destekleyebilir. Aksine onun tutumlarına daha sert davranışlarla karşılık vermek de çocuğunuzu tetikleyebilir.

Böyle bir durumda ilk olarak sorunlu davranış fiziksel olarak durdurulmalıdır. Ardından çocukla göz teması kurularak davranışının canınızı acıttığı basitçe söylenmelidir. Bu yaş grubundaki çocuklar uzun ve karmaşık cümleleri işlemlemekte zorlanılar. O yüzden olanca sade ve net olmaya çalışın.

Sorunun bir çırpıda ortadan yok olmayacağını unutmayın. Süreç boyunca sabırlı olmaya özen gösterin. Siz tutarlı davranışlar sergiledikçe çocuğunuz tutumunda bir hata olduğunu anlayacaktır.댓글


bottom of page