top of page

Çocuğum çok çabuk sıkılıyor ne yapabilirim?

Bir şeylerden sıkılmak, bıkmak çok insancıl bir özelliktir. Doğru yönetildiğinde kişiye pek çok avantaj sağlar. Bir şeylerden sıkılıyor olmak genellikle artık kişinin o alandaki kişisel beceri ve gelişimini tamamladığını gösterir. Aslında kişinin bir şeylerden sıkılması daha ileri seviyelerdeki etkinliklerde, mekanlarda yer alması için içsel bir uyarandır. Sıkılma davranışı denge barındırmalıdır. Bir şeylerden sıkılmak ne kadar gelişime hazır olmakla ilintili ise kişinin her şeyden sıkılıyor olması da bir o kadar gelişime zarar vericidir.Bazı çocuklar çok sık ve sürekli olarak sıkılırlar. Yenilikler karşısında hızlıca doyuma ulaşırlar. Çocuğunuzun ona yeni alınan bir oyuncakla bir iki saat oynayıp sonra onu bir yerlere atması, gittiğiniz parklardan, sizin arkadaşlarınızın çocuklarıyla kurduğu bağdan düzenli ve tekrarlayan şekilde sıkılması üzerine düşünülmesi gereken bir davranış özelliğidir.


Olay, kişi ve materyallerden yoğun ve sıklıkla sıkılan çocukların fiziksel ve ruhsal olarak bir sorunları olmadığından emin olmak gerekir. Çünkü bazı fizyolojik ve psikolojik etkenler çocukların odaklanma becerilerini köreltebilir. Böylece de bu çocuklar bir şeylerden kolaylıkla sıkılan bir hale gelirler. Böyle çocuklarda kronik stres, dikkat eksikliği, hiperaktivite ve özel öğrenme güçlüğü olmadığından emin olmak faydalı olacaktır. Eğer çocuğunuzda bu tetikleyicilerden en az biri mevcutsa bir uzman desteği almak yararınıza olacaktır.


Eğer çocuğunuz herhangi bir sorunu olmamasına karşın aşırı sıkılıyorsa ona odağını artıracak oyunlar kurabilirsiniz. Zaman içerisinde odaklanma becerisi gelişecektir. Böylelikle de sıkılgan davranış özelliği törpülenecektir.Comments


bottom of page