top of page

Çocuğuma Ne Sıklıkla Oyuncak Almalıyım?

Oyuncaklar çocuklar için çok değerlidir. Oyuncaklar, onların renkli ve olağanüstülüklerle bezeli dünyalarının eşlikçileridir. Çocuklar oyuncaklarıyla vakit geçirmekten çok hoşlanırlar. Tek başlarına bile oyuncakları ile kalabalık bir etkinlik kurabilirler. Oyunlarında onların yerine geçip konuştukları olur. Bütün bunlar gelişimleri açısından doğal ve destekleyicidir.


oyuncak almak

Anlaşılacağı üzere çocuklar yeni oyuncaklara daima açtırlar. Her seferinde bir yenisini edinmek ihtiyacındadırlar. Ancak çocuklara yeni bir oyuncak alırken dikkat etmek gerekir. Çocuğun arzu nesnesi olan oyuncağa ivedilikle kavuşması her zaman gelişimini destekleyen bir şey değildir. Çocuklar ihtiyaç olmayan nesnelerin satın alınamayacağını ve bunun sahip olunan paranın dışında bir seçim olduğunun bilincinde olmalıdırlar. Oyuncağın çocuk açısından gerçek bir ihtiyaç olup olmadığını iyi değerlendirmek bu konuda yol gösterici olabilir. Eğer ortada bir ihtiyaç söz konusu değilse yeni bir oyuncak satın almak için bazı kurallar belirlenebilir. Örneğin, her ay için oyuncak alınacak bir gün seçilebilir. Bu gün içerisinde çocuğa başta belirlenen tutarı aşmamak kaydıyla yeni bir oyuncak alınabilir. Bu oyuncağın seçiminde çocuğu özgür bırakmak önemlidir.


Çocuğun yeni bir oyuncağının olması elbette onun için değerlidir. Ancak çocuğunuzun yeni bir oyuncak için beklemesi, bu oyuncak üzerine hayaller kurması değerli olduğu kadar eğiticidir de. Böylelikle çocuğunuz başta oyuncakları olmak üzere hayatta sahip olduğu her şeyin bir kıymeti olduğunu anlayacaktır. Dolayısıyla da her şeyin kendisine has bir özen ve önem gerektirdiğini kavrayacaktır. Bu bilinç çocuğun hayata bakışına olumlu etkiler yapar. Bu farkındalık düzeyindeki çocuklar yaşam boyunca içerisinde oldukları ilişkileri sürdürmekte daha ihtimamlı davranırlar. İlişkileri kuvvetlidir. Genellikle uzun süreli ve kaliteli ilişkiler yaşarlar. Kendi duygularının ve ihtiyaçlarının bilincidedirler. Kendilerine iyi gelmenin ve kendi kendileriyle anlaşmanın yolunu bilirler. Bu da yaşamlarına içsel huzur olarak yansır.Commenti


bottom of page