top of page

Çocuğumun okula hazır olduğunu nasıl anlarım?

Güncelleme tarihi: 6 Kas 2022

Bir çocuğun okula başlamaya hazır olup olmadığını tek bir faktör belirlemez. Bunun yerine bir çocuğun gelişiminin birkaç cepheden değerlendirilmesi gerekir.

Çocuğunuz anaokulunda ise, öğretmeniyle konuşup çocuğunuzun gelişim düzeyi ve onun sınıf seviyesindeki diğer çocuklarla karşılaştırması hakkında bilgi alabilirsiniz.

Çocuğunuz anaokulunda değilse veya başka bir görüşten de yararlanmak istiyorsanız, çocuğunuzun doktorundan fiziksel gelişimi hakkında bilgi alabilir ve çocuğunuzun hazır olup olmadığı konusunda yardımcı olabilecek geri bildirimler alabilirsiniz.

okula hazırlık

Çocuğunuzu kaydettirmeyi planladığınız okulu ziyaret etmek size çok değerli bilgiler verebilir. Okul ziyaretinde çocuğunuzun akranlarıyla nasıl iletişim kurduğuna, ne tür becerilere sahip olduğuna, etkinliklerde nasıl katılım sağladığına dikkat edebilirsiniz.

Çocuğunuz ilkokula başlayacak fakat siz acaba hazır mı? Diye düşünüyorsanız bu soruları gözlemlerinizle yanıtlayarak değerlendirme yapabilirsiniz.


-Çocuğum talimatları dinleyip ardından takip edebilir mi?

-Montunu kendi giyip, tuvalete yalnız gidebilir mi? Çocukların okul çağında öz bakım becerilerini yerine getirmesi gerekmektedir.

-Temel düzeyde harfler ve sayılar aşina mı?

-Kalem tutabilir mi? Şekiller çizebilir mi? Makas ile kesim yapabilir mi? Bunları yapabilmesi için yeterli ince-motor becerisine sahip olması gerekir.

-Kitaplara ilgi gösteriyor mu? Resimlere dayalı bir hikâye anlatarak ’’okumaya’’ çalışıyor mu? Bu okumaya öğrenmeye başlamaya hazır olduğunun bir işaretidir.

-Arkadaşlık başlatabilir mi? Sırayla nasıl paylaşılacağını biliyor mu? Kuralları bilir mi? Gibi sosyal duygusal açıdan gelişmiş olması gerekir.

-Bir grubun parçası olarak başkalarıyla çalışabilir mi?

-Dil gelişimi açısından gelişmiş mi? Geçmiş ile ilgili konuşurken dün, bugün doğru kullanabilir mi? Adını ve ailedeki kişilerin isimlerini söyleyebilir mi?

-Kavram gelişimini tamamlamış mı?

-Sıçrama, takla gibi kaba motor becerilerini yapabilir mi?

-Algılama açısından gelişmiş mi?

Bu soruların çoğuna ‘‘evet’’, diğerlerine ‘‘bazen’’ cevabı verdiyseniz çocuğunuz okula hazır demektir.Comentarios


bottom of page