top of page

Çocuklar İçin Savunma

Güncelleme tarihi: 4 Eyl 2022

Çocuklar kendini savunmalı, koruyabilmeli bilmiyorsa öğretmeli…

Bir basketbol topunu potaya atamayışımla başladı, kendimi savunmayı öğrenmem. O kadar küçük o kadar savunmasız ve meraklıydım ki her şeyi aynı anda yapmak istiyordum. Annem karate ben basketbol branşlarını istiyorduk. Futbola da ayrı merakım vardı…

O zamanlar insanlar bu kadar bilinçli ya da günümüz olayları bu kadar gündemde değil tabii, buna rağmen annem, bi o kadar bilinçli ve istekli ki, çocuğu kendini yalnızken de koruyabilmeliydi.!

Gel zaman git zaman derken bir yaz tatili zamanı annem basketbol seçmelerine götürdü. Hopla zıpla topu at derken top potaya girmedi tabii, boy kısa top ellere sığmıyor… Büyük hayal kırıklığı.

Taekwondo branşı da vardı ve ertesi gün beyaz kıyafetlerin içinde tekme atarken buldum kendimi. Öğreniyordum kendimi savunmayı. Sporun her branşı her alanda çok kıymetli ve çok önemli. Ben ilk başlangıçların çok önemli olduğunu düşünüyorum ve ilerleyen zamanlarda kendi seçimlerimizi yapabildiğimizi çocuklara[larımıza] göstermeliyiz.


Çocukların kendi bedenini tanıması ve koruması her koşulda son derece önemlidir. Bir saldırı anında yapılması gereken bir çok basit ve kurtarıcı teknik vardır. Bunlar tabii yazılıp çizilerek öğretilecek tekniklerden değildir.

Örnek vermek gerekirse, biri çocuğa dokunmak istediğinde ya da şiddet uyguladığında karşı tarafa yapılacak en hızlı ve etkili olan hamle, bacak arasına darbe vurmak olabilir. Bu son derece uzaklaştırıcı ve etkilidir. Günümüz olaylarında maalesef bir çok çocuk istismarı haberlerine maruz kalıyoruz. Savunma sporları, gerek sokakta gerek aile içinde her alanda çocuğun kendini koruyabilmesi ve öz güvenini sağlaması ‘ben kendimi yanımda kimse olmadan da koruyabilirim’ anlamı taşımaktadır.

Çocuklara bedenini tanıtmalı ve kimsenin dokunamayacağını öğretmeli ve gerekli spor branşlarına yönlendirmeliyiz. Bunu, bir kız çocuğu olarak yedi yaşından yirmi beş yaşına kadar tecrübe etmiş biri olarak söyler ve şiddetle tavsiye ederim. Gelecek nesli yönlendirebilir ve hayatlarına dokunabiliriz.Comments


bottom of page