top of page

Etkili Ders Çalışma Rutini İçin Yapabilecekleriniz

Anne ve babalar çocuklarının düzenli bir ders çalışma rutini oluşturmasını isterler. Gün içerisinde okulda öğrendiklerini akşam eve geldiklerinde düzenli bir şekilde tekrar eden ve ödevlerini gerekli titizlikte yerine getiren çocukların okul başarısının diğerlerine oranla daha yüksek olması beklenir.

Çocukların ders tekrarının etkili olabilmesi için bir düzenliliğe ihtiyaç vardır. Bu konuda bir düzenin oluşabilmesinin ise bazı gereklilikleri vardır. Bunları alt satırda sizin için derledik:


etkili ders çalışma

  • İlk adım olarak çocuğun ders çalışacağı zamanın önceden belirlenmiş ve bunun da çocuk tarafından biliniyor olması gerekir. Böylece çocuğun ders zamanına hazırlanması sağlanmış olur. Ayrıca çocuk bu sayede ders çalışacağı vakte kadarki zamanını yönetmeyi de öğrenir.

  • Çalışma ortamı hazır ve düzenli olmalıdır. Çocuğun etütünün zarar görmemesi adına ders esnasında gerekli olabilecek materyallerin masasına yakın olması önemlidir. Bu sayede çocuk sürekli olarak derse ara verip masasından kalkmak zorunda kalmaz.

  • Çocuğun çalıştığı ortamın sessiz olması gerekir. Ayrıca mümkünse çocuğun ders çalıştığı esnada odada farklı bir şeyle meşgul olan (özellikle uyuyan ve oyun oynayan) bir kardeşin bulunmaması önerilmektedir. Çalışma zamanında odanın sessiz ve ders çalışmaya uygun olması çocuğun odağını koruyabilmesini destekler.

  • Ders çalışılan masada ders esnasında gerekli olabilecek nesnelerin dışında farklı bir eşyanın bulunmaması çocuğun yararına olacaktır. Aksi halde dersle alakası olmayan nesneler çocuğun dikkatini dağıtabilir. Böylece de dersten alınan verim zarar görür.

Commentaires


bottom of page