top of page

Mükemmel Ebeveyn Olmak

Yazının başlığı sizi yanıltmasın. Mükemmel ebeveyn olunmaz. Benim de keza öyle bir niyetim yok. Hatalarımızla güzel olduğumuzu hatırlatıp devam edeyim...

mükemmel ebeveyn olmak

Eğitim öğretim sürecimde çok ilginç olmasa da önemli bir konuya başlık yaratabilicek yeterlilikte olan bir anımı paylaşmak istedim bu yazımda.

Ebeveynlerin, değişen toplumsal durumlarla birlikte gelecek kaygısı güttüğünü bu sebeple çocuk yetiştirme aşamasında hep çok dikkatli olmak istediğini, hem finansal güvence hem akademik başarı anlamında mükemmelliyetçi bir tutum içinde olduğunu fakat bu arada maneviyattan yoksun bırakabildiklerini çok net deneyimledim.

Bir gün, ilköğretim kademesi öğrencilerimden birinin velisiyle görüşmedeyim. Konu sınav notlarına geldi. Kıymetli velimiz dedi ki; "Aslında dersleri iyi ama İngilizceden biraz düşük almış, 85." Bahsettiğimiz çocuk ilköğretim kademesi. Daha açık olmak gerekirse yaş grubu itibariyle oyunun, akran ilişkilerinin önemli olduğu, fazla hayal kurulduğu, bir taraftan da dünyaya karşı farklı bir bakış açısının geliştirilmeye başlandığı bir dönem. Bu dönemde akademik başarı tabii ki önemli ama zaten fikirler daha net oturmamış. Akülü araba değil ki komutlarla ilerletelim. Evet! Çocuklar bir oyuncak araba ya da ebeveyn komutuyla ilerleyen bir asker ya da robot değildir. Onlarda takdir edilmeyi bekler ve isterler.

Sevgili ebeveynlere iki sorum olacak ; 1) Siz o yaştayken ingilizce biliyor muydunuz?

2) Var sayalım ki siz o yaştayken yabancı diliniz vardı veya akranlarının yabancı dili var. Peki bu sizin çocuğunuzun kesinlikle yabancı dile yatkın olması için bir zorunluluk mu ?

Eğer ilk soruya cevabınız evet ise ikinci soruyu da samimiyetle cevaplamanız gerekecek. Lütfen çocuklarınızı kendi öğrenme sürecinizle ya da başka bir akranın öğrenme süreciyle kıyaslamayın. Sınavdan 10 alan bir çocuk için 20 de bir başarıdır ama bu takdir edilmediği sürece maalesef öğrenci 30 puanı da göremez 40 puanı da. Ben ise 85 puanın bile takdir edilmediğine tanık oldum.

Lütfen çocuklarımız için en önemli motivasyonun ebeveyn sevgisi olduğunu, onlardan aldığı güvenin en kuvvetli güç olduğunu unutmayalım. Empati kuralım.

Sevgiyle...Comments


bottom of page