top of page

Soğuk Havalarda Çocuklarla Evde Vakit Geçirmek

Havaların iyice soğumasıyla beraber çocukların parklarda geçirdiği vakitler neredeyse sıfırlandı. Dışarıda koşup oynamanın tüm eğlencesi bir anda bitti. Özellikle okul öncesi dönemdeki çocuklar için oyun alanının sınırını evin sınırları oluşturur oldu. Bu durum çocukların enerjilerini doğru şekilde boşaltamamalarına neden olmaktadır. Devamlı olarak aynı ortamda vakit geçirmek çocukların keyfini kaçırmaktadır. Bu nedenle evde vakit geçirmenin zorunlu olduğu kış günlerinde geçirilecek vakit daha anlamlı hale gelmektedir.

evde zaman geçirme

Çocukların dışarıda geçirdiği vakitlerde oynadıkları oyunlar incelendiğinde bu oyunların çok büyük oranda hareket içerdiği görülmektedir. Çocuklar bir oyunun gereklilikleri ölçüsünde koşmaktan, atlamaktan, zıplamaktan keyif alırlar. Bunlar, biriken enerjiinin tazelenmesini sağlayarak çocuğun psikolojik durumunu iyileştirir. Bunun yanı sıra vücudundaki kasları geliştirerek güçlenmesini de destekler. Çocuklar soğuk kış günlerinde evde bu dereceden bir eğlenceden yoksun kalırlar. Bu sebeple sınırlar dahilinde çocuğun hareketini artıracak etkinlikler artırılmalıdır. Bunun için çocuğun yaşına uygun spor programları takip edilebilir. Çocuğun bu programa sürekliliğini sağlamak için programın çocuklara özel hazırlanmış olması gerekmektedir. Ek olarak ebeveynlerin spor sırasında çocuğu onaylayıcı ve motive edici tutumları da çocuğun olumlu pekiştirmesini artırarak programa devamlılığını sağlayacaktır. Böylelikle biriken enerji atılarak günün kalanının daha sakin devam etmesi sağlanmış olacaktır.

Çocuğun evde sıkılmadan vakit geçirebilmesi için kendine özel bir uğraşının olması gerekmektedir. Bu uğraş çocuğa keyif vermelidir. Elinden gelen, ilgisini çeken bir uğraş olmalıdır. Anne ve babalar çocuklarının ilgi alanlarına bağlı olarak bu tür hobilerini keşfetmelidirler. Böylelikle çocuk evdeki vaktini sıkılmak yerine kişisel bir beceri elde ederek geçirmiş olacaktır. Satranç oynamayı öğrenmek gibi kardeşler arası ilişkiyi de geliştirici bir strateji oyunu bu anlamda güzel bir örnek olabilir. Bunun yanı sıra, yabancı dil becerilerini geliştirecek oyunları oynamak, kil gibi malzemeleri kullanmayı öğrenmek sıralanabilecek örneklerdendir.Комментарии


bottom of page