top of page

Çocuk Resimlerinin Analizi

Güncelleme tarihi: 4 Eyl 2022

>>> Çocukların küçük yaşlarda kelime hazineleri daha az olduğu ve dil gelişimleri yeni yeni oluşmaya başladığı için çocuklar kendilerini resimle daha iyi ifade ederler. Bu nedenle de resim analizi çocuklarda konuşmadan daha önemlidir. Çocukların hayatındaki önemli kişileri, önemli olayları resimlerden öğrenebiliriz. Her çocuk farklı resmeder yani aynı şeyi gören çocuklar yaşadığı çevreden, yetiştiği ortamdan etkilenerek her resmi farklı farklı resime döker.Çocukların resimlerini analiz ederken peki nelere dikkat etmeliyiz?


***İlk olarak çocukların resim çizdiği ortam uygun olmalıdır. Çocuklarımızın dikkatini dağıtacak tablet, televizyon gibi dikkat dağıtıcı eşyalar ortamda bulunmamalıdır. Ve resimlerinin analizini yapmak için çocuklarımızı zorlamamalıyız, istedikleri zaman resim yapmak için masalarına oturmalılar. Mesela aile resimleri en çok analizi yapılan resim türüdür. Buradan örnek vermek gerekirse çocuğumuza bizim ailemizde kimler var haydi kağıdına bunu aktar dedikten sonra çocuğa herhangi bir müdahale etmemeliyiz. Biz çocuğun ihtiyacı olan A4 kağıdını, boya, kurşun kalem ve silgi verip sessizliğe bürünmeliyiz. Boyadığı renkleri hiçbir şekilde eleştirmek yok. Güneş mavi olmaz, benim saçım sarı değil gibi...

Çocukları resim yaparken çok iyi izlemeliyiz. Nerelerde bastırarak çiziyor, kimi çizerken konuşuyor bunları bir kağıda not almalıyız. En son resim bittiğinde de çocuktan çizdiği resmi anlatmasını istemeliyiz.

Ve o resimi yorumlayabiliriz. Resim bizde ne gibi hisler uyandırıyor, çocuk en çok hangi renkleri kullanmış, kendisini resimde nereye ve ne kadar büyüklükte çizmiş, çocuk anneye mi babaya mı yakın, çocuk kimi karalamış, kimi silik çizmiş, kimde silgiyi çok kullanmış diye dikkatlice resmi incelemeliyiz.

Peki hangi resimlere dikkat etmeliyiz?

>>>Tabi ki çocuğun bir resmine bakarak kesin yargılama yapamayız. Ancak çocuğun birkaç resmini inceleyerek bir kanıya ulaşabiliriz. Eğer çocuk birkaç resimde birini çok silik ya da çok bastırarak çizdiyse, tek tip resimler yapıyorsa, şiddet öğelerini çok fazla kullanıyorsa ve cinsel organı belirgin bir şekilde resmediyorsa bu resimleri kesinlikle analiz etmeli ya da bir uzmana analiz ettirmeliyiz.


Gelin şimdi resimdeki birkaç çizimin ne anlama geldiğine bakalım.


✓Resimde çizilen kollar gücü ve güveni temsil eder. Eğer çocuklar resimlerinde kol çizimine yer vermiyorsa bu iletişim problemlerine ve güvensizliğe işaret etmektedir.


✓Okul öncesi dönemde kafa çizimleri genelde orantısız olmaktadır. Ama genel gelişimlerine göre çok büyük kafa çizimi duygusal ve sosyal alanda yetersiz olan çocuklarda görülmektedir.


✓Resimlerdeki parmak sayısının fazla olması ise çocuğun hırslı bir yapıya sahip olduğunu gösterir.

Çocuk resimleri sözel ifadelerin görsel olarak ifade edilmesidir.Genelde çocuklar dilleriyle ifade edemediklerini resimlerine yansıtırlar. Ben de bu yazımda genel olarak resim analizinden bahsettim. Ama tabiki çocukların resimlerini yorumlarken bunun eğitimini alan kişilerle iş birliği içerisinde olmamız sağlıklı bilgiye ulaşmak için çok daha değerli :)

Keyifli okumalar

Comments


bottom of page