top of page

Profil

Katılma tarihi: 13 Kas 2021

Hakkında

HAKAN TÜRKKUŞU 11 Nisan 1963 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlk ve orta öğrenimini Bursa’da tamamladı, 1981 yılında Bursa Anadolu Lisesi’ni bitirdi. Aynı yıl kazandığı İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden 1985 yılında mezun oldu.

Çalışma yaşamına erken yaşta başladı, 1975 yılında Çelik Palas Oteli antik eşya reyonunda başladı. Sabah gün doğmadan dükkan açmak, gece yarısına doğru kapatmak profesyonel yaşamına yön veren ilk alışkanlığı oldu.


GAZETECİ ve ÇEVİRMEN

Eğitimi sırasında ilgi duyduğu gazetecilik mesleğine odaklandı, öğrencilik yıllarında sırasıyla THA-Türk Haberler Ajansı, Nokta dergisi, Milliyet gazetesinde tam zamanlı çalıştı. Muhabir ve editör olarak Milliyet Kardeş, Milliyet Çocuk, Günümüzde Kitaplar, İktisat Dergisi, Kapital (Karacan), Capital (Hürriyet), Otomotiv, Macro, Playboy, Image of Turkey, Deniz Magazin, Ekonomist, Flash TV, Kanal E ve Müzik Dergi’si için yazdı, Alfa Yayınları için IT konularında kitap çevirileri yaptı.

İlk radyoculuk deneyimini kısa adı NOS (Nederlandse Omroep Stichting) olan Hollanda Yayın Vakfı’nın Türkçe yayınlar servisinde yaşadı, Türkiye’den verdiği haberler ile katkıda bulundu.

MICE Dergi, Pietra Magazine, STH Bülten, İŞ Kariyer gibi pek çok kurumsal yayına yazı, araştırma ve makaleleri ile katkıda bulundu, yayın kurullarında görev aldı. Kurucusu olduğu Türkiye’nin ilk ve tek markaya özel haber ajansı www.sanalhabermerkezi.com ile içerik sağlayıcı Associated Editors International yanı sıra Aktivido blog, Outdoor Türkiye, Event News gibi yayınlar için yazmaya devam ediyor.

Haber bülteni yazımı konusunda atölye çalışmaları düzenledi, MultiMedia Release (MMR) ve Video News Release (VNR) gibi inovatif iletişim ürünleri geliştirdi.

Anna Pasternak’ın Lady Di’nin hüzünlü öyküsünü anlattığı Prensesin Aşkı: Bir Tahtı Sarsan Skandal, Roderick Conway Morris’in kaleme aldığı Osmanlı Gizli Servisi belgelerinde Cem Sultan Olayı (Milliyet) -Cem Sultan Sürgündeki Veliaht (Epsilon), Dankwart Rustov’un Unutulan Müttefik Türkiye başlıklı siyasi tarih incelemesi başta olmak üzere aralarında ansiklopedilerin, çocuk kitaplarının, biyografilerin bulunduğu 200 kadar yayını Türkçe’ye çevirdi. Araştırmacı Ergun Hiçyılmaz ile Türkiye Spor Ünlüleri Ansiklopedisi’ni yazdı.

2000’lere Doğru Türkiye başlıklı araştırması ile de kısa adı TÇSV olan Türkiye Çevre Sorunları Vakfı yarışmasında üçüncülük ödülü kazandı.


ETKİNLİK YÖNETİCİSİ | İLK’LERİN ADAMI

Profesyonel yaşamında 35 yıldan fazlasını geride bırakan Hakan Türkkuşu, farklı sektörlerden sayısı bini aşan marka adına etkinlik yönetiminden medya ilişkilerine uzanan geniş bir yelpazede, toplam 13 binden fazla çalışmada görev aldı.

Türkiye’deki ilk stadyum konseri (Byran Adams), Türkiye’de A’dan Z’ye tasarlanan ilk road-show (Jean Karavan), 10 yıl emek verdiği “en büyük serüven” Camel Trophy elemelerine Türkiye’nin 2 kez evsahipliği yapan tek ülke olması, Kazakistan’ın ilk raft milli takımı (Camel White Water Challenge) seçmeleri, Türkiye’de ilk kez düzenlenen açıkdeniz sürat teknesi yarışı Class 1, NYSE - New York Borsası’nda işlem gören ilk Türk şirketi olan Turkcell adına Wall Street sokak etkinlikleri, Türkiye’de ilk Formula 1 naklen yayınları (ancorman) ile ilk ev sahipliği, Türkiye ile Yunanistan arasında ilk Uluslararası Deniz Maratonu, Türkiye’nin 2004 yılında ev sahipliği yaptığı ilk ve tek Eurovision Şarkı Yarışması, GP2’de yarışan ilk Türk pilotu (Jason Tahincioğlu) için e-PR, dünyanın en önemli müzik festivali olan Woodstock ve Türkiye’nin en büyük müzik festivali ve gençlik etkinliği kabul edilen Rock’n Coke gibi sayısız ilk’e imza attı. İstanbul Festival Vadisi projesi ile Türkiye’nin en büyük (240 dönüm) açık hava etkinlik alanını kurdu, 70-75 bin kişinin katıldığı Barışa Rock festivaline ev sahipliği yaptı.

Bu konudaki çalışmalarını 2000 yılından buyana, kurucusu olduğu EMT - Event Management Team Inc. ile sürdürüyor


OUTDOOR TUTKUNU | DOĞA ADAMI

Dünyanın en büyük ikinci yağmur ormanı Borneo’dan Afrika’nın uçsuz bucaksız düzlüğü Serengeti’ye, dünyanın en büyük çölü Sahra’dan dünyanın en yüksek dağlarından Kinabalu’ya uzanan en çetin coğrafyalarda kamplar kuran ve etkinlikler düzenleyen, Camel Trophy ve White Water Challenge gibi en zorlu doğa koşullarında gerçekleştirilen etkinliklerde yıllarca çalışan deneyimli bir profesyonel.

Doğa ile çocukları buluşturma hayalini 2018 yılında hayata geçirdiği, Terra Nova CampTM projesi ile gerçekleştirdi. Ekoloji bilgisinden outdoor becerisine alternatif eğitim programı ile okul öncesi (2-6) küçüklere, çocuklara (7-10) ve genç bireylere (11-17) eğlenirken öğrenip öğrenirken de eğlenecekleri doğayı keşfe ve temel becerileri geliştirmeye yönelik günlük ve haftalık etkinlikler sunuyor, atölyeler düzenliyor.

Yaşamına “B Planı” olarak kattığı APV - Agricultere | Permaculture | Vermiculture şirketinde kendi geliştirdiği ileri inovasyon örneği mobil solucan çiftliğinde minibaş hayvancılık yapıyor, kültür solucanları ile organik gübre üretiyor.

APV AcademyTM ile yetişkinlere vermikültür girişimciliği ve yatırımcılığı eğitimleri veriyor, APV Kidz SchoolTMmarkası ile okul öncesi (2-6) yaş grupları için Türkiye’nin ilk vermikültür ve permakültür konularını da kapsayan alternatif eğitim programları ve ekoloji çalışmalarını yürütüyor.

EĞİTİMCİ ve GENÇLİK KOÇU

Akademi İstanbul’da 2010-2012 yılları arasında Haber ve Haber Yazım Teknikleri, Yeni Medya: Internet ve Mobil İletişim yanı sıra Halkla İlişkilerde Etkinlik Yönetimi; İzmir Ekonomi Üniversitesi İletişim Fakültesi'nde 2011-2014 yılları arasında başta Event Management | Etkinlik Yönetimi (PRA417) olmak üzere Media Relations | Medya İlişkileri (PRA305), PR & Copywriting Studio | Halkla İlişkiler ve Metin Yazarlığı Stüdyosu (PRA304) ve Presentation Skills in Communication | İletişimde Sunum Becerileri (PRA100) ile Kadir Has Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde de 2017-2020 yıllarında Event Management in Public Relations | Halkla İlişkilerde Etkinlik Yönetimi (PR220) derslerini verdi.

Halen Yeditepe Üniversitesi’nde Event Management | Etkinlik Yönetimi (PRP335) ile birlikte Sürdürülebilirlik | Sustainability (COMM106) derslerini veriyor.

https://iletisimfakultesi.yeditepe.edu.tr/tr/halkla-iliskiler-ve-tanitim-bolumu/akademik-kadro/hakan-turkkusu

Merkezi Londra’da olan Livcon Learning Academy’den aldığı koçluk formasyonu ve eğitimci kimliği ile odaklandığı gençlik sorunları ve ebeveyn ilişkileri alanlarındaki çalışmalarını bugün de sürdürüyor.

YAZAR ve KONUŞMACI

Hakan Türkkuşu, “Öğrendim | Yaşadım | Anlattım” başlıklı konferans ve eğitim serisinde “Medyada genler değişiyor, Gazetecilik evrim geçiriyor” ile medya, “Etkinlikler de tıpkı insanlar gibidir: Doğar | Büyür | Biter” ile etkinlik yönetimi ve “Sosyal medyayı kavramak: Eskiden Facebook yoktu, buralar hep dutluktu” ile iletişim konularını ele aldığı 3 bölümlük profesyonel paylaşımlarını, exclusive olarak, kısa adı CSA olan Celebrity Speakers Association üzerinden sürdürüyor.

https://www.csa.com.tr/language/tr/hakan-turkkusu-2/

https://www.csa.com.tr/language/en/hakan-turkkusu/

Medyaya olan yakınlığı kapsamında, pandeminin ilk yılında Instagram üzerinde her 14 günde bir “kendi kendine kanuştuğu” Event Talks programında ezber bozan konuşmalar yapıp, çalışıp öğrendiklerini ve edindiği deneyimleri anlattı.

Temel outdoor bilgilerini kısa kısa Youtube kanalı üzerinden paylaşıyor.

Ayrıca #etkinlik, #inovasyon, #girişimcilik, #doğa ve #yaşam, #keşif seyahatleri, #kariyer, #network, #medya temalı etkinlik, konferans ve toplantılara konuk konuşmacı olarak katılıyor, günümüz iş dünyasına uygun CV yazımı ve kurumsal motivasyon odaklı eğitimler veriyor.

Çevirileri dışında telif eserleri de bulunuyor:

Geometri 10 ve Geometri 20 kitaplarında editörlük yaptı, makaleleri ile katkıda bulundu.

Semavî dinlerin izinde Kutsal Topraklar: Kudüs başlıklı konferansını, gördüğü büyük ilgi üzerine aynı başlığı taşıyacak kitabını “kendine 60. yaş hediyesi” olarak yayına hazırlıyor.

Pek çok saygın üniversite ve yüksek eğitim kuruluşunun yanı sıra Boğaziçi Üniversitesi & Boogy Academy ortak sertifika programında ders kitabı kabul edilen 5N1K ile Etkinlik Yönetimi | Event Management via 5W1H kitabı ile marka iletişimi genelinde ve etkinlik yönetimi özelinde işin teorisi ile yetinmeyenler için “deneyime dayalı” farklı bakış açıları sunuyor.

Gazi Kitabevi, Ekim 2012 ISBN 978-605-4562-94-7


Kendi ifadesi ile “açıklamalı sözlük, ansiklopedik almanak” olarak tarif ettiği Türkçe’nin yanı sıra İngilizce, Almanca, Fransızca, İbrani ve Latin alfabeleri ile İbranice, Yunan alfabesi ile Rumca, Latince ve Osmanlıca karşılıkları ile yaklaşık bin maddelik Semboller | Simgeler | Kavramlar başlıklı bir başka kitabı daha bulunuyor.

Cinius Yayınları, Aralık 2017 ISBN 978-605-296-509-2


LIONS CLUB & LİDERLİK

Dünyanın en yaygın kuruluşlarından biri olan Uluslararası Lions Kulüpleri 30+ yıllık üyesi ve ülkemizde de kuruluşunun 50. Yıl’ını kutlayan Etiler Lions Kulübü’nün dönem başkanı.

Hizmet çalışmalarındaki başarısı sebebi ile davet edildiği Lions Academy’de “Geleceğin Lion Lideri” eğitimini tamamladı. Adayları hazırlamak ve genç Lion’lara yönelik eğitim programlarında 118-T Federasyonu ile MD118 Konfederasyonu eğitimcisi olarak görev aldı.

İlk kez başkanlık yaptığı 2000-2001 Hizmet Dönemi’nde Uluslararası Lions Kulüpleri nezdinde en büyük başarı kabul edilen “Yüzde 100 Mükemmel Başkan | Hundred Percent Excellent President” ödülünü kazandı. İkinci kez başkanlık görevini üstlendiği 2019-2020 Hizmet Dönemi’nde dünya çapında en üst ikinci seviye takdir nişanı olan Uluslararası Başkan Ödülü | International President Award madalyası ile onurlandırıldı. 2020-2021 Hizmet Dönemi’nde Etiler Lions Kulübü “hizmet birincisi” olurken, aralarında Türk Lions’unun en büyük ödülü olan Fahrettin Kerim Gökay Hizmet Gönüllüsü plaketinin de olduğu 10’dan fazla ödüle layık bulundu.

Lions New Voices programında Liderlik | Leadership alanında Türkiye’nin en iyi 6 Lion’undan biri seçildi, “New Voice” ünvanına layık görüldü. Lions Quest, Lions Forward, GAT - GMT | Membership çalışmaları yanı sıra TLV ve LCIF katkıları sebebi ile takdir belgeleri aldı.


HOBİLER | İLGİ ALANLARI

Bisiklet > RDB ve MTB (Trek)

DataBase > İlişkisel veri tabanları tasarımı (i-Desk)

Kayak > yurtiçi ve yurtdışı ekspedisyonlar

Lions > LCI, MD118, 118-T, Lions Akademi ve Etiler LC

Mobil > Road-show TIR’ları ve özel amaçlı araç (wc vb) tasarımları

Mutfak > BBQ, fırın, tencere yemekleri ve hamur işleri

Offroad > 4x4 ve 6x6 sürüş, vinç teknikleri

Outdoor > kampçılık, hiking ve trekking

Rafting > yurtiçi ve yurtdışı projeler - TÜRKAF

SCUBA > PADI AOW + PADI Rescue

Telsiz > HAM - TRAC

Tırmanış > çıplak el kaya tırmanışı, bouldering

Yelken > tall ship (en az 3 direkli dev yelkenliler)


DAHA FAZLASI…

Hakkımda daha fazla bilgi edinebileceğiniz blog ve sosyal medya hesapları:

https://twitter.com/turkkusu

https://turkkusu.wordpress.com

https://medium.com/@hakanturkkusu

https://www.linkedin.com/in/turkkusu

https://www.facebook.com/hakan.turkkusu

https://istanbul.academia.edu/HakanTurkkusu

https://www.plugger.com.tr/account/myprofile

https://eventnews.online/author/hakanturkkusu

http://blog.aktivido.com/yazarlar/hakan-turkkusu

https://www.researchgate.net/profile/Hakan_Turkkusu

https://www.outdoorturkiye.com.tr/uye/172-hakan-turkkusu

Rozetler

 • Başarılı Profil
  Başarılı Profil
 • İlk Yazı
  İlk Yazı
 • +100 Okunma
  +100 Okunma
 • Best Blogger
  Best Blogger
 • Anket
  Anket
 • 500+ İzlenme
  500+ İzlenme

Hakan Turkkusu

Yazar
Yönetici
Başarılı Profil
İlk Yazı
+100 Okunma
Best Blogger
Anket
500+ İzlenme
+4
Diğer Eylemler
bottom of page